پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله : اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو مى كند كه سراسر سال، رمضان باشد
ساعت های دیجیتال چگونه کار می کنند؟

نمای سطح بالا

 

در اینجا اجمالی اجمالی از اجزای یک ساعت دیجیتالی در سطح بالا ارائه شده است.


در قلب ساعت قطعه ای وجود دارد که می تواند سیگنال دقیق 60 هرتز (هرتز ، نوسانات در ثانیه) را تولید کند. دو روش برای تولید این سیگنال وجود دارد: 

این سیگنال را می توان از نوسانات 60 هرتز در یک خط برق معمولی استخراج کرد. بسیاری از ساعتهایی که قدرت خود را از یک سوکت دیواری دریافت می کنند از این تکنیک استفاده می کنند زیرا ارزان و آسان است. سیگنال 60 هرتز در خط برق برای این منظور از نظر منطقی دقیق است.

سیگنال را می توان با استفاده از نوسان ساز کریستالی تولید کرد. بدیهی است هر ساعت باتری یا ساعت مچی دیجیتال باتری به جای آن از این تکنیک استفاده می کند. قطعات بیشتری طول می کشد ، اما به طور کلی بسیار دقیق تر است.

سیگنال 60 هرتز با استفاده از پیشخوان تقسیم می شود. هنگام ساخت ساعت خود ، یک قسمت معمولی TTL برای استفاده از پیشخوان 7490 دهه است. این قسمت می تواند تنظیم شود تا بین هر عدد بین 2 تا 10 تقسیم شود و یک عدد باینری را به عنوان خروجی تولید کند. بنابراین شما پایه زمانی 60 هرتز خود را می گیرید ، آن را 10 عدد تقسیم می کنید ، آن را 6 تقسیم می کنید و اکنون یک سیگنال 1 هرتز (1 نوسان در ثانیه) دارید. این سیگنال 1 هرتز برای رانندگی قسمت "دست دوم" نمایشگر مناسب است. تا کنون ، ساعت در نمودار بلوک به نظر می رسد:برای دیدن ثانیه ها ، به خروجی پیشخوان ها نیاز دارید که صفحه نمایش را هدایت کنند. دو پیشخوان اعداد باینری تولید می کنند. پیشخوان تقسیم بر 10 در خروجی های خود یک دنباله 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9 تولید می کند ، در حالی که پیشخوان تقسیم بر 6 در حال تولید 0-1-2 است دنباله -3-4-5 در خروجی های آن. ما می خواهیم این اعداد باینری را روی چیزی بنام صفحه نمایش 7 قسمتی نمایش دهیم. یک صفحه نمایش 7 قسمتی دارای هفت میله است و با روشن کردن میله های مختلف می توانید اعداد مختلف را نمایش دهید:برای تبدیل یک عدد باینری بین 0 تا 9 به سیگنال های مناسب برای رانندگی یک صفحه نمایش 7 قسمتی ، از یک مبدل "شماره دودویی به 7 قسمتی" ((به ترتیب مناسب)) استفاده می کنید. این تراشه به شماره باینری که وارد می شود نگاه می کند و میله های مناسب را در LED 7 قسمتی روشن می کند تا آن شماره را نمایش دهد. اگر ثانیه ها را نمایش می دهیم ، قسمت ثانیه از ساعت ما به این صورت است:
برچسب :
نوشته شده در دوشنبه سوم 6 1399 توسط Downloadbestone | لينك ثابت | (0) نظر

X